Město Kryry
Město Kryry

Zpátky do školy

1. školní den

V úterý 1. září 2020 také kryrská základní škola po neuvěřitelných 174 dnech (tj. po více než pěti měsících) zahájila standardní výuku. Ve svých zdech přivítala většinu svých žáků, pro které ale tentokrát nemohla připravit zahájení školního roku takové, na které jsme v minulosti byli zvyklí.

Slavnostní entrée na nádvoří školy, jehož se běžně účastní mimo našich pedagogů jak vedení města, tak i jeho hosté, se nekonalo, kvůli koronavirovým opatřením (jež shrnuje doporučení MŠMT č. j. MSMT-33469/2020-1.), odpadlo. Žáky přivítali jen jejich učitelé ve třídách.

Ředitelka školy Hana Lehnerová, starosta města Miroslav Brda a místostarosta Miroslav Sahulka přivítali a pozdravili jen naše nejmladší „studenty“, prvňáčky. „Těch se na naši školu zapsalo tento rok dvacet čtyři,“ řekla k tomu paní ředitelka, „pokud ale víme, jeden z nových žáků se se svými rodiči odstěhoval, takže do naší školy chodit nebude.“   

A tak třiadvacítka těchto „noviců“ usedla v Kryrech do školních škamen. Někteří z těchto človíčků s nedůvěrou, někteří v novém prostředí tak trochu vystrašení (byli i tací, kteří se hrdinně doznali k tomu, že ráno i malinko plakali), přesto natěšení a zvědaví. Jejich paní učitelka, pro letošní prvňáky jí je Mgr. Alena Beerová, a bude to v příštích měsících jejich druhá, ta školní maminka, se s těmito dětmi dokázala za těch pár minut, co s nimi byla, skamarádit, spřátelit. Je to právě ona, která je bude provázet jejich prvními krůčky skutečného studia.

Popřejte spolu se mnou všem těmhle prckům, aby se jim ve škole líbilo, aby si odsud odnesli to, co už my všichni máme za sebou. Co je jedinečné, neopakovatelné, obrovské.

Proč?

Psal jsem o tom už vloni: již nikdy ve svém životě nedosáhnou ve svém vzdělávání takového pokroku, jako právě v první třídě.  Aby si všechny tyhle děti mohly přečíst před prázdninami roku 2021 to, co já jsem mohl ve své první knížce, Slabikáři, před více než padesáti lety. Mimochodem, já ten Slabikář stále mám. A i když ty učebnice jsou dneska jiné, sofistikovanější a možná i lepší, ta poslední stránka toho „mého“ Slabikáře stojí za připomenutí:

„Milé děti!

Celý rok jste se pilně učily. Umíte už číst, psát a počítat. Nyní si budete hrát. Budete chodit do lesa a na pole. Také se budete koupat. Mamince, tátovi i tetě budete číst ze svých knížek. To budou hezké dva měsíce. Pěkně je užijte! V září vesele do druhé třídy!“

Přeju všem, aby to tentokrát „klaplo“. Aby se naše děti (a nejen prvňáčci…) měly možnost učit celý rok.

Pavel Ďuran

Fotogalerie:

https://www.zonerama.com/pavelduran/Album/6529008?secret=782M3Ma8AgneqDt7QhldUcO97

Datum vložení: 3. 9. 2020 12:58
Datum poslední aktualizace: 3. 9. 2020 13:16
Autor: Správce Webu

MOBILNÍ ROZHLAS

Mobilní rozhlas

Aktuální počasí

dnes, sobota 13. 7. 2024
déšť 24 °C 15 °C
neděle 14. 7. polojasno 26/14 °C
pondělí 15. 7. oblačno 29/15 °C
úterý 16. 7. slabý déšť 27/17 °C

Svátek

Svátek má Markéta

Banner

Návštěvnost od 6.5.2013

Návštěvnost:

ONLINE:2
DNES:48
TÝDEN:1461
CELKEM:1162173

Evropská unie

EU

EU

EU

Město Kryry obdrželo Rozhodnutí o poskytnutí dotace na akci Sběrový dvůr na p.p.č.3080/l,
Kryry ve výši 2742,4 tis. Kč z Fondu soudržnosti EU a 161,7 tis. Kč ze SFŽP ČR.Jedná se o
dotaci z OPŽP, prioritní osa č.4.

Rozhledna