Kniha
Ukázka z knihy o rozhlednách Rozhledny Čech, Moravy a Slezka, autora Jan Nouza.
"Malé městečko Kryry najdeme v nejjižnějším koutu lounského okresu. Právě to nakonec rozhodlo, že jsme povídání o kryrské rozhledně, která je jinak v celém širokém okolí jediná, přidali do této kapitoly, i když vzdálené vrcholky Českého stredohoří lze odtud spatřit právě jenom díky ochozu vyhlídkové věže. Vysoká a tvarově unikátní rozhledna přehlíží městečko z nevysokého a strmého kopce, který místní lidé vždycky nazývali Kostelním vrchem. Mapy z poslední doby jej však uvádějí pod novodobým názvem Na Výhledech. V minulosti na něm stával hrad, po němž lze dodnes objevit valy a příkopy. A právě na tomto místě vyrostla v roce 1905 rozhledna, za niž by se nemuselo stydět žádné z mnohem větších měst. Iniciátorem výstavby se stal místní okrašlovací spolek, kterému velkou měrou pomohl Spolek kryrských rodáků žijících ve Vídni. Jedním z nich byl i architekt Alois Kaiser, úspěšný vídeňský stavitel, který se rozhodl vypracovat návrh rozhledny. Jeho projekt počítal s cihlovou stavbou 27 metrů vysokou a s třemi vyhlídkovými úrovněmi: dřevěným ochozem asi v polovině výšky věže, s rozsáhlou terasou na vrcholu a navíc s malou věžičkou na samé špičce stavby. V přízemí měl být umístěn památník proslulého německého básníka Friedricha Schillera, jehož sté výročí narození se v onom roce slavilo.
Vlastní výstavba se však poněkud opozdila. Svou roli sehrály nejen finanční důvody, ale také velký objem stavebních prací. Podle dobových pramenů se na stavbu spotřebovalo 95 000 cihel, 60 fůr písku, 15 fůr žulového kamene atd. To vše prý na kostelní vrch dopravilo 298 koňských potahů. Původně plánované dokončení se zpozdilo o rok. Ale i tak se otevírací slavnost Schillerovy rozhledny, uspořádaná dne 17. června 1906, stala jednou z největších událostí v historii malého města a dostavilo se na ni několik tisíc návštěvníků ze širokého okolí.
Rozhledna dodnes tvoří nepřehlédnutelnou dominantu Kryr. Její opětovné zprovoznění však vyžaduje poměrně nákladnou rekonstrukci, na kterou se zatím v obecní pokladně nenašlo dost prostředků."
Fotografie z otevření rozhledny v roce 1906 a dobová pohlednice.